Snart klar med kurs 4
Hallå,
Har bara ett fåtal frågor kvar om rotationsvolymer, sen har jag gjort varenda uppgift i den här läroboken. Har då gått igenom kurs 1-4 sen jag blev medlem här. Det är emellanåt extremt utmanande, och gränslöst frustrerande när hjärnan absolut vägrar att förstå vissa saker oavsett vad jag gör. Hittills har det gått till slut även om vissa saker tagit mig veckor att greppa.
Men I varje fall, tack till alla som har hjälpt mig i alla trådar man spammat ned forumet med hittills. Hade aldrig klarat av det här annars. Är nästan lite förvånad över att vissa orkat när det är lite väl trögfattat emellanåt. Men jag försöker. Så, är tacksam för det. Om några år kanske jag själv kan bidra med samma sak.
Trevlig kväll.
Jag har nog bara varit aktiv när du gjort ma3 och ma4. Har alltid varit kul att se! Stort grattis!
Jo, tack. Ser fram emot matte 5. Fast jag vill egentligen köra linjär algebra :3 får skynda mig dit.
Matte 5 innehåller inte riktigt några förkunskaper till linjär algebra. Om du hellre vill göra linalg, gör det!
Var inte rädd för att försöka hjälpa till i ma1-ma4. Det är otroligt kul och lärorikt. Du behöver inte vänta år för det.😄😎