2 svar
19 visningar
VillhaA 4
Postad: Idag 12:04

Standardavvikelse

Jag behöver hjälp med b) utan att använda standardavvikelse formeln eftersom vi inte lär oss den längre. Jag tänkte först att man kunde ta 0,682*x=24,5 då det är medelvärdet för alla 14 åkturer. Sedan när jag vet X så tar jag o.321 gånger x o får standarvikelsn (normalfördelningskurvan tänkte jag på då) men det blir väldigt fel

Normalfördelning (0,682 o.s.v.) används när man redan vet standardavvikelsen och vill räkna sannolikheter på stora populationer, alltså många mätvärden. Utöver detta är det inget som säger att de 14 åktiderna är normalfördelade. Tvärtom skulle jag tro. 

Här är nog tanken att man skall titta på hur mycket varje värde avviker från medelvärdet. Jag kan inte se hur du skall kunna räkna ut det utan att ta kvadratroten ur variansen, vilket väl är den formel du syftar på.

VillhaA 4
Postad: Idag 12:44

jaha, men då ska man nog använda den,  jag trodde man kunde använda digitala verktyg för att lösa den. Tack för hjälpen!

Svara
Close