Studieplan och ord inför HP
Hej,
Tänkte börja studera inför HP 2025 när man nu har behörighetskurserna klara. Hitta av en slump boken, Tjänstekvinnans son Ensam, av August Strindberg, second hand förra året & köpte boken. Har börjat läsa boken (1 kapitel) och boken är svår för en ovan läsare (mig) av den typen av text att förstå. Tycker annars om att läsa, men är ovan att läsa text med ord som man aldrig stött på förr. Det var över 200 ord i det första kapitlet som jag inte förstod, så man kan väl säga att jag har en stor uppförsbacke framför mig.
Går igenom orden jag inte förstår och letar förklaring på dom. Men kom till ett ord som jag inte riktigt hittar bra förklaring på. Undrar om någon kanske vet vad ordet betyder samt kan förklara det med mer än ett ord och kanske i en "lätt" mening?
Undrar också om det finns någon som pluggat inför HP här förr eller kanske pluggar inför det nu? Vilka böcker läste ni/läser ni? och hur gjorde ni/gör ni för att lära er ord på ett effektivt sätt?
Skulle vara hjälpsamt att se hur andra har gjort/gör inför HP studier, så man kanske kan hitta tips inför sin egen studieplan. Har inte lagt upp en studieplan för mig själv än, men vill försöka få en fungerande studieplan klar som man kan följa.
Boken jag läser nu (eller mer korrekt, försöka förstå mig på orden, från boken jag läser nu) Tjänstekvinnans son Ensam, såg jag var skriven av August Strindberg i affären. Vet med mig att boken Röda rummet av August Strindberg är en bok som har rekommenderats inför HP, så att lägga 7kr för en Strindberg bok är ett fynd tycker jag, men det blir svårt att förstå berättelsen när det i nästan varje mening finns något ord som saktar ner flödet i läsningen. Slutar med att jag tänker "vad läser jag för något". Kanske finns det bättre sätt att lära sig ord på? Kanske finns det lite enklare böcker att läsa och förstå?
ex på ett stycke, från boken och ord jag behöver kolla upp (tjock text):
"Fyrtiotalet hade gått ut. Tredje ståndet, som genom 1792 års revolution tillkämpat sig en del av människans rättigheter, hade nu blivit påmint om att det fanns ett fjärde och ett femte, som ville fram. Svenska bourgeoisien, som hjälpt Gustav III att göra den kungliga revolten, hade längesedan recipierat i överklassen under förra jakobinen Bernadottes stormästarskap och hjälpt till att motväga adels- och ämbetsmannaståndet, vilka Carl Johan med sina underklassinstinkter hatade och vördade."
Ordet: Recipierat?
***
Kom på att jag kan söka på den engelska förklaringen av ordet och då kommer de mer information fram som gör att man förstår, så jag förstår bättre nu. "to be received (into an order), to be initiated"
Nu är jag inte den absolut bästa personen att svara på dessa frågor, men i väntan på andra svarar kanske mitt svar kan bidra med något. :)
Går igenom orden jag inte förstår och letar förklaring på dom. Men kom till ett ord som jag inte riktigt hittar bra förklaring på. Undrar om någon kanske vet vad ordet betyder samt kan förklara det med mer än ett ord och kanske i en "lätt" mening?
Du kan absolut fråga här på Pluggakuten! Skapa trådar för ord du inte hittar förklaringar på, och berätta gärna vad du hittat hittills, så blir det lättare att hjälpa till. Andra verktyg som kan hjälpa till är synonymlexikonet synonymer.se, Svenska akademiens hemsida svenska.se, och det kan även vara värt att fråga exempelvis ChatGPT / Copilot (var dock försiktig med att ta allt vad sådana verktyg säger som sanning).
När det gäller att läsa svårare texter är det absolut något som kräver mycket träning. Men om du läser för att träna läsförståelse och ordförråd, kan det vara värt att läsa en sammanfattning av bokens handling innan du börjar läsa den. Då får du lite bättre koll på vad som faktiskt händer, och kan hänga upp orden på ett sammanhang. Med det sagt, jag vet inte hur effektivt det är att bara läsa för att träna på ordförrådet. För läsförståelse absolut, men när det kommer till ordförrådsaspekten är det nog effektivt att arbeta mer aktivt med att utöka ditt ordförråd.
Det för oss till frågan: hur ser din metod ut idag för att lära dig nya ord? Säg att du hittar tio ord som du inte kan, eller känner dig osäker på betydelsen av, hur gör du då för att lära dig dem? När du kollat upp deras betydelser, hur gör du sedan?
Hur säker känner du dig kring prefix/suffix, avledningar och låneord?
Har du kikat i någon bok om högskoleprovet? De brukar finnas på biblioteket, och det finns många med ungefär samma innehåll. :)
Angående texttyper att träna på, har du tittat på några gamla högskoleprov och vilka texttyper som brukar förekomma? Det förekommer många faktatexter, så det kan vara värt att träna på.
Jag tror det var denna Anki-kortlek jag laddade ner och körde slaviskt ett ganska bra tag innan jag gjorde HP. Skulle ha gjort det några månader bara men Covid försenade mitt HP så blev närmare 1,5 år..hehe. Oavsett funkade det bra. Gick väl från att få 10-12 rätt på ORD till 19 rätt på provet sedan. Ordförståelsen är ju även viktig för MEK där jag dock inte kommer ihåg mina förbättringar.
Tack för svaren. Hur jag gör för att lära mig nya ord är att jag försöker använda mig av dom i vardagen, så har jag iallafall gjort förut. Detta efter att ha förstått vad ordet betyder, men det blir lite svårt när de är så många ord som är nya, sen pratar jag kanske inte med speciellt många så man får väl aldrig riktigt chansen att öva in orden, får väl prata med mig själv. Men ska nog göra så som du skrev där att kolla någon bok om HP, är nyfiken på att se hur folk lägger upp sina studier inför HP för det är en del att kunna inför HP liksom och sen se hur folk gör för att lära sig alla dessa ovana (för mig iallafall) ord. Gamla HP prov är jättebra så får se över det med. Tack för Anki-kortleken ska se över den med.
Vet inte riktigt, tyckte jag var okej på att läsa och förstå, tills jag såg orden som tidigare kommit på HP och boken jag hitta second hand, fick mig väl att förstå att jag kanske inte riktigt ska fortsätta läsa det jag tidigare tyckte om att läsa, utan läsa mer sådant som är.. ja vad säger man.. typ.. vuxet? som typ dagensindustri (pappa rekommendera den). Tackar mycket för svaren. Ska se om jag hittar lite mer om studie upplägget inför HP online.