1 svar
125 visningar
Pankakan 286
Postad: 12 jan 2025 22:59

Titering av svaga baser och syror

Om man har en lösning av en svag syra/bas som man titerar med en stark bas/syra, vi tar 1 mol ammoniak som vi titrerar med saltsyra till exempel, varför verkar det alltid som att man kan säga att mängden av den korresponderande syran i lösningen = mängden stark syra vi lagt in i lösningen? Så om vi till exempel lagt in 0,1 mol saltsyra kommer det finnas 0,9 mol NH3 och 0,1 mol HH4+ då det reagerar enligt formeln HCl + NH3 -> Cl- + NH4+?

Det då som känns fel är att NH3 också borde kunna protolysera själv? Varför blir det ändå alltid exakt den mängd av den starka syran man lägger in?

sictransit 3223 – Livehjälpare
Postad: 14 jan 2025 15:21

Den kan protolysera själv, men baskonstanten Kb för ammoniak är 1,8*10-5 M. Det betyder alltså att [NH4+] är 0,000018 mol/dm3.

Saltsyran däremot kommer att reagera fullständigt (precis som du skriver), så reaktionen är (nästan) helt förskjuten åt höger.

Dessutom kommer närvaron av H+ att konsumera de OH- som bildas av ammoniaks protolys i vatten, vilket kommer att förskjuta reaktionen ännu mer åt vänster (så att färre NH4+ bildas).

Hoppas det var ett OK svar. Det var länge sedan jag pysslade med detta.

Svara
Close