Uppgift om Centralrörelse
Hej, jag har prov imorgon och har fastnat på en uppgift angående cirkulärrörelse. Jag skulle uppskatta all hjälp jag kan få.
Uppgiften lyder: "Du cyklar med hastigheten 5,8 m/s i en cirkelbåge med radien 12 m där banan är så doserad att friktionstalet kan försummas".
a) Hur stor blir centripetalkraften om du och cykeln tillsammans väger 72 kg?
FC blev ungefär 200N.
b) Hur mycket lutar vägen mot horisontalplanet?
Det är denna uppgift jag har fastnat på och vet inte riktigt hur jag ska lösa den.
Jag tänkte att cykeln kan utgå från bottnen av cirkelbågen, vilket då Fc=FN-Fg. Dock så kommer FN vara snett vinklat uppåt och då tänkte jag att den på något sätt kunde komposant uppdelas. Jag vet inte om detta tillvägagångssätt är bra eller ifall det ens är korrekt.
Tack på förhand!
Jag lista ut det, tack ändån.
Tycker du verkar på god väg (cykelpun intended)
Försök rita upp ett kraftdiagram med krafterna N och mg. Tillsammans ska de ge en resultant som är lika stor som den du har beräknat. Med riktning in mot centrum.
N kommer mycket riktigt luta, den ska vara vinkelrät mot ett tänkt lutad plan, Låt planet ha lutningen , Det denna vinkel du söker (vägbanans lutning).
Jag har kört fast på hur det är jag ska komponsant uppdela FN. Kan jag beräkna FN genom: FN= 72g * cos(α)? Eller borde jag dela upp FN i x- och y-led för att sedan stoppa in det i FC=FN-Fg? Tack för hjälpen.
Har du ritat? Om ja, lägg upp bilden här. Om nej, rita och lägg upp bilden här. Vi behöver se bilden för att kunna hjälpa dig vidare.
Dela den första ekvationen med den andra: