3 svar
169 visningar
jerry tom 6
Postad: 5 aug 20:31 Redigerad: 5 aug 20:53

Varför har salter färger?

Det är inte så konstigt att bord salt är vit , och CuSo4 är blå , men varför , varför har dessa salter färger , varför får de dessa  färger? vi all vet att om vi skulle värma upp en salt den skulle förmodligen av ge ett färg , för LiCl är det lila , för det innehåller en litium jon , det är inte konstigt   och det är något som vi lärde oss i grundskolan, och det beror på att elektronerna i Litiurmjoner observerade dessa energier och hoppade till högre elektorsvalens , när de återkommer till deras ursprungliga position av ger de denna energi i from av fotoner, till nu är det tydligt , och denna gäller även för gaser man ger de energi och avger de dessa energi i from av fotoner, men varför har CoCl röd färg , och varför har CuSo4 blå och varför är CuO röd medan Cu(ii)O är svart ,  varför har KMnO4  mörk lila färg , medan KCl har en vit ,färg , jag försökte att lära mig kvantkemi för att kunna förstå deras konstiga egenskaper, men tills nu är jag helt tomt ,  och varför har olika övergångs metaller olika joner, det händer inte så i de andra grupper.

 

jag skulle nog vilja lära mig varför de har dessa egenskaper

aaaa1111 471
Postad: 5 aug 20:49 Redigerad: 5 aug 20:51

Det handlar egentligen om att salter är jonföreningar, och att dessa joner interagerar med ljuset på ett visst sätt, som påverkar vilka ljusvågor som sänds ut.

Atomer (och joner) har olika orbitaler, som elektronerna fyller upp. När en elektron i en orbital absorberar synligt ljus hoppar den till en högre energinivå (annan orbital med högre energi). Det som inte absorberas av elektronerna, reflekteras istället och träffar våra ögon.

I fallet med kopprsulfat absorberas rött och gult ljus, medan blått reflekteras - det blåa ljuset som inte absorberas, träffar istället våra ögon.

 

Lite kort!

jerry tom 6
Postad: 5 aug 21:00

den förstår jag , men jag förstår inte varför kopparoxid  är röd medan koppar(ii)är svart, min fråga riktar sig inte bara för koppar , utan föra alla  andra salter ,   till exempel varför har kmno4 färg medan kaliumklorid inte . vad  är färg , om det är så att färg är den våglängd som reflekteras , när synligt ljus träffar just den material  eller objekt , men vad för färg har denna material när synligt ljus inte träffar den , till exempel vad har för färg har en löv när  inget synligt ljus träffar den , 

Teraeagle 20353 – Moderator
Postad: 5 aug 21:31 Redigerad: 5 aug 21:52

Färg är krångligt. Till att börja med är den färg vi ser egentligen "avsaknad av komplementfärg", dvs om vitt ljus faller på ett färgat föremål innebär det att föremålet har absorberat komplementfärgen till den färg man ser - resten av ljuset reflekteras mot våra ögon. När det gäller salter (och vattenlösningar av samma salter) kan detta ske på olika sätt, gemensamt är dock att det handlar om elektroner som absorberar fotoner med en viss energi.

När du skriver att CuSO4 är blått så är det egentligen inte korrekt, om man ska vara petig - vilket man behöver vara här. Ren CuSO4 är färglöst/vitt, däremot är pentahydratet CuSO4*5H2O blåfärgat. Bevisligen har vattenmolekylerna betydelse här. När vattnet binder till kopparjonerna sker en splittring i energi hos orbitalerna där fotoner kan upptas så att saltet ser blått ut.

Färg kan också vara olika intensiv. Jämför man två mangansalter - KMnO4 och MnSO4*H2O så är den förstnämnda starkt lila - några milligram räcker för att kraftigt färga en liter vatten. Det sistnämnda är så svagt rosafärgat att färgen knappt går att se. Det beror på att färgen hos KMnOorsakas av elektroner som hoppar mellan orbitaler hos mangan och syre. Den typen av övergång mellan olika atomer brukar kallas "charge transfer" och ger generellt väldigt intensiva färger. Hos MnSO4*H2O sker energiövergången istället mellan d-orbitaler hos manganjonen och denna typ av d-d-övergångar är ofta förbjudna enligt ett antal kvantmekaniska regler, t.ex. är en övergång förbjuden om den ändrar elektronens spinn. Denna typ av förbjudna övergångar är inte "strikt förbjudna", men de är mindre sannolika och därför får saltet en blekare färg.

Till sist - när det handlar om färglösa salter så kan de vara färglösa av olika anledningar. En orsak kan vara att vitt ljus inte är tillräckligt energirikt för att det ska kunna absorberas av elektronerna i ämnet. Om man lyser på det med mer energirikt ljus, t.ex. UV-ljus kan saltet helt plötsligt få en färg eller rent av börja lysa på egen hand till följd av att elektronerna deexciteras i en flerstegsprocess (fluorescens). En annan orsak till att saltet är färgläst kan vara att det har en färg som ligger utanför det synliga spektrat, dvs att våra ögon och hjärnor inte klarar av att visualisera färgen. Alkalimetallernas och de alkaliska jordartsmetallernas salter är generellt färglösa eftersom de har fulla d-orbitaler och därmed inte kan ha någon färg orsakad av övergångar som involverar dessa.

Svara
Close