Vilka program använder ni för att visualisera matte?
Jag känner till Geogebra och har hört andra använda typ MATLAB för matriser och linjär algebra
Jag använder desmos väldigt mycket. Det har likande stil till geogebra, man kan rita funktioner etc. Det finns lite annorlunda funktionalitet i desmos och geogebra dock. Geogebra har CAS, det har inte desmos. Men jag upplever desmos som friare med vad man får göra och rita ut. Har haft jättemycket problem med att göra det jag vill i geogebra.
Jag tycker desmos är skönare och enklare att använda än geogebra (när man lärt sig det lite grann iaf). Den enda gången jag går till geogebra är om jag vill lätt rita "standard" geometriska figurer (rektanglar, trianglar, etc) och vinklar. Det går i desmos men det är lite krångligt.
AlexMu skrev:Jag använder desmos väldigt mycket. Det har likande stil till geogebra, man kan rita funktioner etc. Det finns lite annorlunda funktionalitet i desmos och geogebra dock. Geogebra har CAS, det har inte desmos. Men jag upplever desmos som friare med vad man får göra och rita ut. Har haft jättemycket problem med att göra det jag vill i geogebra.
Jag tycker desmos är skönare och enklare att använda än geogebra (när man lärt sig det lite grann iaf). Den enda gången jag går till geogebra är om jag vill lätt rita "standard" geometriska figurer (rektanglar, trianglar, etc) och vinklar. Det går i desmos men det är lite krångligt.
Asså en grej jag kommer ihåg man kunde göra i Desmos som jag såg en gång och aldrig igen var att man kunde assigna egna variabler så att man inte bara hade x och y utan man kunde ha exempelvis v och u och så vidare men vet ej hur man gör. Tyckte det såg kul ut och väldigt användbart!
Edit: Bästa länken för att komma in i båda!
Man skall nog försöka hålla sig till det verktyg som skolan förespråkar och tillåter, även om det är sämre än konkurrenterna.
Själv använder jag Mathematica. Jag kan inte uttala mig om Maple. Säkert bra det med. Sedan finns Maxima
https://maxima.sourceforge.io/
Endast Maxima är gratis.
Men, dessa är troligen för kraftfulla för att vara accepterade av skolor och provsituationer, samt så är de en aning kryptiska i syntaxen vilket gör dem bitvis svåra att lära sig.
Det finns en transparens i de större programmen vilket avgör det för mig. GGB och Desmos är fina, men slutna, ungefär som en (avancerad) miniräknare.
Några av mina favoritverktyg:
- WolframAlpha
- Geogebra
- Demos
- Mathematica
- Maple
- Python (med matplotlib)
- Julia (med Plots och ImplicitPlots)
Ett annat verktyg jag använt lite grann är SageMath. Gratis och pythonbaserat. Jag använde det en del innan jag fick tillgång till mathematica, men nästan inte alls sedan dess.
Det som är lite kul är att i en av kursböckerna för min kurs i grupper och ringar står det en hel del om hur man kan använda Sage till abstrakt algebra. Det är inte en del av min kurs, men ska nog läsa på lite!
AlexMu skrev:Ett annat verktyg jag använt lite grann är SageMath. Gratis och pythonbaserat. Jag använde det en del innan jag fick tillgång till mathematica, men nästan inte alls sedan dess.
Det som är lite kul är att i en av kursböckerna för min kurs i grupper och ringar står det en hel del om hur man kan använda Sage till abstrakt algebra. Det är inte en del av min kurs, men ska nog läsa på lite!
Ahh coolt. Dock vad är abstrakt algebra och abstrakt matte för den sakens skull?
AlexMu skrev:Det som är lite kul är att i en av kursböckerna för min kurs i grupper och ringar står det en hel del om hur man kan använda Sage till abstrakt algebra. Det är inte en del av min kurs, men ska nog läsa på lite!
Det kanske är samma bok, men om man är nyfiken på algebra och Sage så rekommenderar jag varmt den gratis onlineboken “Abstract Algebra: Theory and Applications” av Thomas Judson.