9 svar
52 visningar
Arup Online 916
Postad: 5 jul 16:05

Vilket är störst ?

Är det här en bra lösning?

Laguna Online 29296
Postad: 5 jul 16:14

Vad är ditt svar?

Arup Online 916
Postad: 5 jul 16:15

C

Du har (på två olika sätt) visat att 2 pennor och 1 linjal kostar lika mycket som 5 sudd.

Men du har inte visat att kostnaden för 2 pennor är lika stor som för 1 linjal.

I själva verket säger de två påståendena i början exakt samma sak, nämligen det du har kommit fram till.

Arup Online 916
Postad: 5 jul 16:56

Ja  så då är väl alternativ C rätt eftersom kostnaden för de två påståenden är samma

Yngve Online 39034 – Livehjälpare
Postad: 5 jul 17:05 Redigerad: 5 jul 17:05

Nej, alternativ C är inte rätt.

Säg att ett sudd kostar 2 kronor. Då kostar 5 sudd 10 kronor.

Det som båda påståendena säger är att 2 pennor och 1 linjal kostar 10 kronor.

Det finns inget i det här som hindrar att pennorna t.ex. kostar 2 kronor styck och att linjalen då kostar 6 kronor. Då är kostnaden för 2 pennor inte lika stor som kostnaden för 1 linjal.

Arup Online 916
Postad: 5 jul 17:17

ok så då är väl svaret D- otillräcklig info.

Ja, det stämmer 

Arup Online 916
Postad: 5 jul 17:30
Yngve skrev:

Nej, alternativ C är inte rätt.

Säg att ett sudd kostar 2 kronor. Då kostar 5 sudd 10 kronor.

Det som båda påståendena säger är att 2 pennor och 1 linjal kostar 10 kronor.

Det finns inget i det här som hindrar att pennorna t.ex. kostar 2 kronor styck och att linjalen då kostar 6 kronor. Då är kostnaden för 2 pennor inte lika stor som kostnaden för 1 linjal.

Yngvre jag förstår inte riktigt hur du menar för att vara 100 % säker har du ett annat exempel med tal som du kan utgå ifrån ?

Om varje sudd kostar 10 kronor så kostar 5 sudd 50 kronor.

Det enda vi vet ör att 2 pennor och 1 linjal då kostar 50 kronor.

Vi vet inte om

  • 2 pennor kostar 10 kronor och en linjal kostar 40 kronor
  • 2 pennor kostar 25 kronor och en linjal kostar 25 kronor
  • 2 pennor kostar 40 kronor och en linjal kostar 10 kronor
  • Pennorna ör gratis och en linjal kostar 50 kronor

Sammanfattningsvis så finns det inget i uppgiften som hjälper oss att avgöra huruvida 2 pennor kostar mer, mindre eller lika mycket som 1 linjal.

Svara Avbryt
Close