9 svar
163 visningar
e15a 21
Postad: 13 feb 13:29

Ädla och oädla metaller

vad är ädla och oädla metaller? vad är skillnaden? och vad betyder det om de är väteutdrivande. svara gärna så utförligt som mjligt

naytte Online 6061 – Moderator
Postad: 13 feb 13:49 Redigerad: 13 feb 13:50

"Ädelhet" är ett begrepp som används för att beskriva vissa metallers förmåga att sno elektroner från andra. Om du skulle lägga ned en bit fast zink i en koppar(II)lösning, så skulle kopparen reduceras till fast koppar och samtidigt oxidera zinken till zinkjoner. 

Om du istället skulle lägga ned en bit fast koppar i en zinklösning så hade det inte hänt något alls. Det beror på att koppar är mer "ädelt" än zink.


Att en metall är väteutdrivande innebär att den reagerar med vätejoner och bildar vätgas. Ett exempel är aluminium:

2Al (s) + 6H+ (aq) → 2Al3+ (aq) + 3H2 (g)

Detta sker om du t.ex. lägger en bit aluminiumfolie i saltsyra. Då börjar det bubbla och det bildas vätgas (som är explosiv i luft). Ett exempel på just detta kan du se här:

https://www.youtube.com/watch?v=jTL8ULAmcFE

Pieter Kuiper Online 9148
Postad: 13 feb 13:54 Redigerad: 13 feb 14:28
naytte skrev:

 Att en metall är väteutdrivande innebär att den reagerar med vätejoner och bildar vätgas.  

Jag fick googla det. Det verkar vara en svensk skolterm...

Annars är det vanliga ordet https://sv.wikipedia.org/wiki/Oädla_metaller 


mag1 9917
Postad: 13 feb 15:02
Pieter Kuiper skrev:
naytte skrev:

 Att en metall är väteutdrivande innebär att den reagerar med vätejoner och bildar vätgas.  

Jag fick googla det. Det verkar vara en svensk skolterm...

Annars är det vanliga ordet https://sv.wikipedia.org/wiki/Oädla_metaller

Det är nog snarare en historisk term generellt, de kallas hydrogen liberating metals på engelska. Experimenten med väteutdrivande metaller och utspädd syra har ju gått att göra sedan lång tid tillbaka i historien.

Pieter Kuiper Online 9148
Postad: 13 feb 16:10 Redigerad: 13 feb 16:11
mag1 skrev:
de kallas hydrogen liberating metals på engelska.  

Termen ger mig bara en träff: https://www.google.com/search?q="hydrogen liberating metals" 

Det är en patentskrift som är 70 år gammal.

Då är man nästan i alkemins tidsålder...  skolan är en väldig traditionell institution.

mag1 9917
Postad: 13 feb 17:22

Ja kanske inte kombinationen är så vanligt med -ing ändelsen, "hydrogen liberation" med eller utan"dilute acid" eller liknande kanske ger fler träffar.

Men alkemins tidevarv håller jag inte med om, motsvarande väteutdrivning var om jag inte missminner mig något som skedde i samband med upptäckten av grundämnent, Boyle/Cavendish under 1700 talet. Men experimentet är så pass enkelt att det har gått att göra sedan man kunnat rena fram väteutdrivande metaller. Och visst är det en traditionell institution, men det ligger väl generellt i undervisande och kunskapsinhämtande institutioners natur att vara traditionella?

Pieter Kuiper Online 9148
Postad: 13 feb 17:56

Jag vidhåller att "väteutdrivande" inte är ett ord som som grundskolans elever ska behöva kunna.

Det är en svensk skolterm. 

Teraeagle 21448 – Moderator
Postad: 13 feb 21:15 Redigerad: 13 feb 21:20

Fast det är väl rimligt att svenska elever lär sig svenska begrepp? ”Väteutdrivande metall” är ett ganska centralt begrepp som man lär sig väldigt tidigt när man studerar kemi. Dessutom går en viktig skiljelinje mellan metallers reduktionspotentialer just vid vätets reduktionspotential, så det är rimligt att man hittar något sätt att särskilja dessa grupper av metaller.

Ibland behandlas väteutdrivande och oädel metall som synonymer, ofta drar man dock skiljelinjen vid att en oädel metall korroderar i fuktig luft. Koppar är t.ex. inte väteutdrivande men korroderar (ärgar) i fuktig luft. 

e15a 21
Postad: 18 feb 17:50

tack! stämmer det då att alla oädla metaller är väteutdrivande och alla ädla inte är det ?

Det beror på hur ”ädel” metallen är jämfört med vätejoner. ”Ädelhet” är ju ett relativt begrepp.

Svara
Close