34 svar
122 visningar
Fatimarez 25
Postad: 8 apr 18:33

Algebra

Jag behöver hjälp med den uppgift också

jag var svarat på en av de 

a) persikor 

behöver hjälp med b och c 

Kilopriset= Vad kostar ett kilo päron.

På x-axeln ser ut antal kilo och priset på y.axeln. 

Det ser svårt ut att läsa av vad 1 kg, 2 kg eller 3 kg äpplen kostar.

Men kan du se i diagrammet hur mycket 5 kg päron kostar?

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 18:41

Typ 150 kanske 

Massa 453
Postad: 8 apr 18:45

Vad kostar 5 kg päron?

Vad kostar då ett kg?

Hur många kilo äpplen får du för 70 kr?

Gå till 70 kr på vertikala axeln. Gå sen vågrätt åt höger tills du träffar äppellinjen. Gå sen vertikalt nedåt och läs av antalet kilo äpplen du får. 

Fatimarez skrev:

Typ 150 kanske 

Då läste du nog inte av tillräckligt noga i diagrammet. Kanske du råkade titta på grafen för persikor?

Titta på 5 kg på x-axeln och följ den upp tills du möter grafen för päron

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 18:57

140?

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 18:59
Massa skrev:

Vad kostar 5 kg päron?

Vad kostar då ett kg?

Hur många kilo äpplen får du för 70 kr?

Gå till 70 kr på vertikala axeln. Gå sen vågrätt åt höger tills du träffar äppellinjen. Gå sen vertikalt nedåt och läs av antalet kilo äpplen du får. 

140 eller

och jag få 4 kg för äpplen 

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 19:01
Jonto skrev:
Fatimarez skrev:

Typ 150 kanske 

Då läste du nog inte av tillräckligt noga i diagrammet. Kanske du råkade titta på grafen för persikor?

Titta på 5 kg på x-axeln och följ den upp tills du möter grafen för päron

Det är ju 140

Jonto Online 4456 – Moderator
Postad: 8 apr 19:02 Redigerad: 8 apr 19:02
Fatimarez skrev:

140?

Nej

Vi håller bå med b just nu som handlar om päronpriset. Läs av igen och försök göra det noggrannare. Jag får det inte till att 5 kg kostar 140 kronor. Hål koll på rutorna och följ linjen upp noggrant.

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 19:09
Jonto skrev:
Fatimarez skrev:

140?

Nej

Vi håller bå med b just nu som handlar om päronpriset. Läs av igen och försök göra det noggrannare. Jag får det inte till att 5 kg kostar 140 kronor. Hål koll på rutorna och följ linjen upp noggrant.

Ahaaaa så här 

så det blir 120kr

jag har kollat på vart någonstans slutar raden😑

Jonto Online 4456 – Moderator
Postad: 8 apr 19:12 Redigerad: 8 apr 19:12

Ja 5 kg päron kostar 120 kr.

Med vilket räknesätt kan man då räkna ut vad 1 kg kostar?

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 19:36
Jonto skrev:

Ja 5 kg päron kostar 120 kr.

Med vilket räknesätt kan man då räkna ut vad 1 kg kostar?

Med att dela de eller multiplicera? 

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 19:37
Fatimarez skrev:
Jonto skrev:

Ja 5 kg päron kostar 120 kr.

Med vilket räknesätt kan man då räkna ut vad 1 kg kostar?

Med att dela de eller multiplicera? 

var det rätt svar då eller

Ja division . Vad delar du med vad?

5 kg=120 kronor.

 

Hur räknar man ut vad ett kg kostar genom division?

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 21:43
Jonto skrev:

Ja division . Vad delar du med vad?

5 kg=120 kronor.

 

Hur räknar man ut vad ett kg kostar genom division?

120/100 eller? 

Varför tänker du att du ska dividera med 100?

Det blir ju 1,2 kronor. Det är inte rimligt.

 

Om 5 kg kostar 120 kronor.

Hur mycket kostar då varje kilo?

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 22:42
Jonto skrev:

Varför tänker du att du ska dividera med 100?

Det blir ju 1,2 kronor. Det är inte rimligt.

 

Om 5 kg kostar 120 kronor.

Hur mycket kostar då varje kilo?

Blir det3,5 

svarar vi fortfarande på b elr c?

Fatimarez skrev:
Jonto skrev:

Varför tänker du att du ska dividera med 100?

Det blir ju 1,2 kronor. Det är inte rimligt.

 

Om 5 kg kostar 120 kronor.

Hur mycket kostar då varje kilo?

Blir det3,5 

svarar vi fortfarande på b elr c?

Vi är inte klara med b.

Tänk till nu. Om 5 kg kostar 120 kr. Hur kan vi ta reda på vad varje kilo kostar?

 

Om 5 kg äpplen hade kostat 50 kronor. Hur hade du då tagit reda på vad ett kilo kostar?

Visuellt. Hur kan vi ta reda på vad varje kilo kostar. Du har redan kommit på vilket räknesätt som ska användas. De kostar lika mycket och tillsammans 120 kronor. Hur kan vi dela upp kostnaden på de fem kilona av päron så vi vet vad varje kilo kostar?

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 22:59

1kg +10kg elr 

och 5*24=120 

5*10=50

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 23:05
Jonto skrev:

Visuellt. Hur kan vi ta reda på vad varje kilo kostar. Du har redan kommit på vilket räknesätt som ska användas. De kostar lika mycket och tillsammans 120 kronor. Hur kan vi dela upp kostnaden på de fem kilona av päron så vi vet vad varje kilo kostar?

  1. 120/5=24 eler 

Ja det stämmer. Nu har du svaret på fråga b.

 

På fråga c så kan du som tidigare sagts läsa av i diagrammet hur mycket äpple man får för 70 kronor.

70 kronor är ju strecket mellan 60 och 80.

Fatimarez 25
Postad: 8 apr 23:12
Jonto skrev:

Ja det stämmer. Nu har du svaret på fråga b.

 

På fråga c så kan du som tidigare sagts läsa av i diagrammet hur mycket äpple man får för 70 kronor.

70 kronor är ju strecket mellan 60 och 80.

Väntaaaaa vilken av de som jag skriv var rätt svar🙄

kan vi fortsätta me b imon om det e okej 🙄 

Det senaste 120/5=24 kronor

Vi kan fortsätta med c imorgon

Fatimarez 25
Postad: 9 apr 09:04
Jonto skrev:

Det senaste 120/5=24 kronor

Vi kan fortsätta med c imorgon

Så ska vi fortsätta med c nu

Ja hitta 70 kronor på y-axeln och sen läs av hur många kilo det är på x-axeln. Det är ju nu äppelgrafen som du ska titta på.

Fatimarez 25
Postad: 9 apr 12:31
Jonto skrev:

Ja hitta 70 kronor på y-axeln och sen läs av hur många kilo det är på x-axeln. Det är ju nu äppelgrafen som du ska titta på.

5 kg står det

Nja inte riktigt. Du kommer inte hamna på ett heltal utan mellan två markeringar. Titta igen

Fatimarez 25
Postad: 9 apr 17:18
Jonto skrev:

Nja inte riktigt. Du kommer inte hamna på ett heltal utan mellan två markeringar. Titta igen

4,5 eller

Ja

Fatimarez 25
Postad: 9 apr 18:19
Jonto skrev:

Ja

så det är svaret för c

Ja

Eller nej vänta. Du har ändå tittat fel. Den ligger mellan men inte mellan 4 och 5 utan 3 och 4.

Fatimarez 25
Postad: 9 apr 18:45
Jonto skrev:

Eller nej vänta. Du har ändå tittat fel. Den ligger mellan men inte mellan 4 och 5 utan 3 och 4.

Jahaa ok

tack för hjälpen:)

Svara Avbryt
Close