4 svar
149 visningar
väte_organesson118 54
Postad: 13 jul 15:41

En fråga om gymnasiearbetet

Hej,
Jag har börjat skriva mitt gymnasiearbete då jag gick på SU:s sommarforskarskola. Det vi forskade om vid universitetet ska alltså bli mitt gymnasiearbete. I andra trådar har jag sett att man skriver ex. nyckelord, bilagor etc. Måste det finnas med, för i vår mall som SU skickade finns inte det med. Jag vet att detta är en fråga som jag borde ställa till min handledare, men handledaren är nog på semester. Jag är dock i behov av synpunkter gällande detta.

Tack på förhand.

Formalian skiljer sig nog åt ganska kraftigt mellan olika gymnasier. Bäst är nog om du följer mallen som har delats ut på ditt gymnasium, och skriva till din handledare om du skulle vilja avvika från denna.

väte_organesson118 54
Postad: 13 jul 16:08

Jag följer inte min skolas mall, utan SU:s (Stockholm Universitet). Min handledare är dessutom inte min lärare utan en riktig forskare.

Hondel 1639
Postad: 14 jul 07:17

Du skriver ”etc”, är det något mer du undrar över?

Bilagor har du med om du behöver, det kan inte vara något krav att man måste ha med eller inte får ha med. 

väte_organesson118 54
Postad: 14 jul 09:12

Jag tänkte på nyckelord, bilagor, underrubriker och vidare forskning. 

Svara
Close