Energinivå A-uppgift
Hej!
Har stött på denna här uppgiften under tentapluggen och kan verkligen inte hitta något liknande i kurslitteraturen eller under föreläsningsanteckningarna. Vet någon hur man ska börja tänka vid en sån här uppgift och kanske vad typen heter så jag kan kolla upp liknande uppgifter på nätet? Fattar noll om vad man ska göra eller hur man ska tänka.
Uppskattar all hjälp!
Jag antar att det är VB-teori som är utgångspunkten här (valence bond theory).
Hur är kolatomerna i etynmolekylen hybridiserade?
naytte skrev:Jag antar att det är VB-teori som är utgångspunkten här (valence bond theory).
Hur är kolatomerna i etynmolekylen hybridiserade?
Efter att jag ritat upp lewisstrukturen verkar kolatomerna vara sp-hybridiserade H:C:::C:H
Kan det användas?
Ja! De är mycket riktigt sp-hybridiserade.
Då en kolatom sp-hybridiseras promoveras en lågenergisk 2s-elektron till en 2p-elektron. Sedan kombineras en s-orbital och en p-orbital till två sp-orbitaler. Så en kolatom har alltså "konfigurationen" (om vi missbrukar det ordet lite)
1s22(sp)22p2
De är de två icke-hybridiserade p-orbitalerna som deltar i pi-bindningarna medan sp-orbitalerna utgör kolets två sigma-bindningar (ett till väte och ett till det andra kolet).
Tillägg: 6 nov 2025 13:03
Fixade felskrivning. Det bildas förstås två sp-orbitaler, inte en.
naytte skrev:Ja! De är mycket riktigt sp-hybridiserade.
Då en kolatom sp-hybridiseras promoveras en lågenergisk 2s-elektron till en 2p-elektron. Sedan kombineras en s-orbital och en p-orbital till en sp-orbital. Så en kolatom har alltså "konfigurationen" (om vi missbrukar det ordet lite)
1s22(sp)22p2
De är de två icke-hybridiserade p-orbitalerna som deltar i pi-bindningarna medan sp-orbitalerna utgör kolets två sigma-bindningar (ett till väte och ett till det andra kolet).
Toppen förklaring! Nu fattar jag äntligen, tack för hjälpen.
Kul att det var till hjälp!
Det finns ganska mycket material om just valensbindningsteori på Khan Academy du kan kolla in om du är intresserad.