5 svar
124 visningar
Ha en fin dag behöver inte mer hjälp
Ha en fin dag 3103
Postad: 12 sep 20:14

etik och moral

är feministisk etik och omsorgs etik samma sak eller är omsorgs etik en "underkategori" av feministisk etik?  

Ha en fin dag 3103
Postad: 12 sep 22:16

och är den moraliska cirkeln samma sak som omsorgsetik?

naytte 7419 – Moderator
Postad: 12 sep 23:11 Redigerad: 12 sep 23:11

Jag skulle säga att omsorgsetik är en slags feministisk etik, alltså en etik som tillhör den feministiska idékroppen som växte fram på 1900-talet.

Kritiken som den feministska etiken framför är att de vedertagna moralfilosofierna fokuserar alltför mycket på det man kallar för det manliga perspektivet och maskulina dygder som autonomi, intellekt, ihärdighet m.fl. medan de struntar i feminina dygder som gemenskapfred, känslor m.fl. Omsorgsetiken är såvitt jag kan se definitvt en moralfilosfi som fokuserar på feminina dygder.

Ha en fin dag 3103
Postad: 12 sep 23:15

okej, tack!

Ha en fin dag 3103
Postad: 13 sep 00:11

vad menar man när man försöker förklara den feministiska etikenen "som en trappa": Som en trappa-> det nyfödda barnet är fullständigt egoistisk -> när man blir lite äldre blir barnet lite bättre på att skilja på mitt och ditt så man tänker inte bara på sig själv -> uppoffra sig för andra -> längst upp är den högsta moralen där man utgår från alla och vad som är bäst för alla. Vissa påstår att den näst sista trappan kan vara mer rätt än den sista pga man har ansvar för de man har en relation till 

naytte 7419 – Moderator
Postad: 23 sep 22:17

Jag har lite svårt att följa frågan. Jag antar att den ska motsvara någon slags etisk utveckling - i och med att man blir äldre utvecklas ens sinne för etik.

Svara
Close