2 svar
81 visningar
baevan1 2
Postad: 16 jun 23:09 Redigerad: 17 jun 00:37

Har en uppgift som jag inte förstår helt, det är matte 1.

Du köper 2,5 hg lösgodis, och på prislappen står det 17,25 kr. Din kompis köper 3,3 hg av samma godis - vad får han betala? Avrunda alltså ditt svar till hela kronor.

 

Tack för hjälp.

Jonto 5538 – Moderator
Postad: 16 jun 23:19 Redigerad: 16 jun 23:19

Först kan det vara bra att ta reda på vad 1 hg kostar, för att sedan kunna räkna ut vad 3,3 hg kostar.

 

Om 2,5 hg kostar 17,25 kronor, hur kan du då ta reda på vad 1 hekto kostar? Vilket räknesätt?

baevan1 2
Postad: 16 jun 23:22 Redigerad: 16 jun 23:29

.

Svara Avbryt
Close