8 svar
82 visningar
naytte behöver inte mer hjälp
naytte 7419 – Moderator
Postad: 20 aug 15:48 Redigerad: 20 aug 16:00

Har jag parametriserat denna yta rätt?

Halloj!

Jag satt med frågan nedan:

Jag införde en paramtetrisering r(θ,z)=2sinθi^+2cosθj^+zk^\mathbf{r}(\theta, z) = 2\sin\theta \hat{i} + 2\cos\theta \hat{j} + z \hat{k} där 0θ2π0\le \theta \le 2\pi och -2z3-x -2 \le z \le 3-x. Då avbildas ytan SS på området R={(θ,z)2:0θ2π och -2z3-2sinθ}\mathcal{R}=\{(\theta, z)\in\mathbb{R}^2: 0\le \theta \le 2\pi \;\text{och }-2 \le z \le 3-2\sin\theta \}. Då kan vi skriva om integralen enligt:

S2ydS=R4cosθrθ×rzdzdθ\displaystyle \iint_{S}2ydS=\iint_\mathcal{R} 4\cos\theta \left|\frac{\partial \mathbf{r} }{\partial \theta} \times \frac{\partial \mathbf{r}}{\partial z}\right|dzd\theta

Sättet jag kom fram till min parametrisering på var att jag ritade upp en hel cylinder:

och sedan tänkte jag att vinkeln ska gå från 00 till 2π2\pi, så att vi täcker ett helt varv, samt att zz går från "botten av cylindern" (höger sida i bilden jag har ritat) till "toppen som begränsas av planet z=3-xz=3-x.

Är det korrekt uppställt och resonerat? Det som är krångligast är att få till rätt parametrisering men jag tror att jag lyckades.

EDIT: eller nej, detta blir nog fel. Jag vill ju inte ha punkter inuti cylindern, men detta får jag väl då jag låter zz variera som jag har gjort? Det kanske är mer naturligt att låta xx variera?

LuMa07 495
Postad: 20 aug 16:41 Redigerad: 20 aug 17:05

Jag har för mig att ı^\hat{\imath} används som basvektorn i x-ledet, ȷ^\hat{\jmath} i y-ledet och k^\hat{k} i z-ledet. Parametriseringen som du skrivit skulle då motsvara en del av cylinderytan längs zz-axeln.

 

rx,θ=xı^+2cosθȷ^+2sinθk^\mathbf{r}\left( x, \theta \right) = x \hat{\imath} + 2 \cos \theta \hat{\jmath} + 2 \sin \theta \hat{k}, där -πθπ-\pi \le \theta \le \pi och 0x3-2sinθ0 \le x \le 3-2 \sin \theta skulle ge cylinderytan längs xx-axeln.

naytte 7419 – Moderator
Postad: 20 aug 17:20 Redigerad: 20 aug 17:20

Japp, ser det nu! Nu när jag kollar på min figur igen fattar jag inte hur jag såg fel... Haha

Men bara för att vara tydlig, dSdS i det här fallet är ett ytelement, inte sant? Det vill säga, vi vill integrera över ytan SS i rummet och inte över området som begränsas av SS?

LuMa07 495
Postad: 20 aug 17:27

Ja, dSdS är ytelement och man håller på med att beräkna en ytintegral.

naytte 7419 – Moderator
Postad: 20 aug 17:28 Redigerad: 20 aug 17:35

Men går det att veta att detta är en ytintegral utan att någon säger explicit att det är det? Jag tänker att med tanke på att det är symbolen \iint är det rimligt att det har med (yt)area att göra. Liksom hur vet man vilken typ av integral det ska vara?

Och en fråga till:

Ett areaelement är ju sådant att det har infinitesimala mått som är parallella med koordinataxlarna. Hur utvidgar man den definitionen till 3D? Ett ytelement kan väl inte också ha mått som är parallella med koordinataxlarna?

LuMa07 495
Postad: 20 aug 17:47

Uppgiften säger att "SS is the portion of y2+z2=4y^2 + z^2 = 4 ..." och man ska beräkna S\iint_S.

Denna ekvation beskriver en yta i rummet, så man ska integrera över ytan.

 

Ytelement är en "infinitesimal parallellogram" i xyz-rummet. Det finns ingen anledning att kräva att parallellogrammen är en rektangel parallell med koordinatplanen / -axlarna.

naytte 7419 – Moderator
Postad: 20 aug 17:50 Redigerad: 20 aug 17:51

Men om ytan böjer sig måste väl ytelementet också göra det, dvs. det kan inte vara tvådimensionellt?

Laguna 31739
Postad: 20 aug 18:08

Är ett kurvelement ds som ingår i en krökt kurva en- eller tvådimensionell?

naytte 7419 – Moderator
Postad: 20 aug 19:31 Redigerad: 20 aug 20:13

Endimensionellt givetvis. Jag uttryckte mig slarvigt. Det jag menade men inte lyckades fatta i ord var: är det verkligen ett parallellogram om det är krökt? Liksom om man kröker en rektangel tillräckligt mycket blir det ju en cylinder.


Tillägg: 20 aug 2025 20:10

Men jag har funderat vidare och det är rimligt att det fungerar. Låt säga att vi skapar ett litet areaelement ΔD\Delta D i vår parametervärld (låt säga parametrar ss och tt). Då avbildas detta på något som är infinitesimalt nära ett parallellogram med area rs×rtdsdt\left|\frac{\partial \mathbf{r}}{\partial s}\times \frac{\partial \mathbf{r}}{\partial t}\right|dsdt

Svara
Close