16 svar
33 visningar
Study_Girl är nöjd med hjälpen
Study_Girl 61
Postad: 23 apr 19:42

Problemlösning åk 6 pt 2

Tre pizzor och två kebab kostar tillsammans 405 kr. Två pizzor och tre kebab kostar tillsammans 395 kr.

a) Hur mycket kostar en pizza och en kebab tillsammans. Förklara hur du löser uppgiften.

Det är en uppgift jag inte fattar. Kan någon hjälpa. Jag har np imon och känner mig inte redo när det gäller problemlösning. 

Jonto Online 9368 – Moderator
Postad: 23 apr 19:53 Redigerad: 23 apr 19:54

Du kan återanvända en av metoderna som vi använde i förra uppgiften

3 pizza+2 kebab=405

2 pizza + 3 kebab=395

Om du adderar ihop allting. Tänk alltså att vi köper 3 pizzor+2 kebab+2 pizzor+3 kebab

Vad har jag totalt köpt då? Och hur mycket kostar det?

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 19:58

Fattar inte.... förlåt

Mesopotamia 1063
Postad: 23 apr 20:01 Redigerad: 23 apr 20:02

Vi kallar kebab för K och pizza för P.

3P + 2K = 405 kr

2P + 3K = 395 kr

Nu låtsas vi att vi handlar 5P och 5K. Dessa kommer bli 405+395 = 800 kr.

Vi dividerar med 5 för att få hur mycket 1P + 1K kostar, vilket ger 160 kr.

Förstår du?

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:02

3p+2p+3k+2k=800

5p+5p=800 ??

Mesopotamia 1063
Postad: 23 apr 20:02

Ja.

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:02

menar du så ? Och hur fortsätter jag i sånna fall?

Mesopotamia 1063
Postad: 23 apr 20:03

Läs hela mitt inlägg. Jag har skrivit hur man fortsätter.

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:03

för det är två olika variabler !

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:03
Mesopotamia skrev:

Läs hela mitt inlägg. Jag har skrivit hur man fortsätter.

Vart??? Jag ser inte någonstans?

Mesopotamia 1063
Postad: 23 apr 20:03

Inlägg #4.

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:05

nu kan jag se !

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:05

Jaha, nu fattar jag !!!! Tackk

Mesopotamia 1063
Postad: 23 apr 20:06

Lycka till imorgon!

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:10
Mesopotamia skrev:

Vi kallar kebab för K och pizza för P.

3P + 2K = 405 kr

2P + 3K = 395 kr

Nu låtsas vi att vi handlar 5P och 5K. Dessa kommer bli 405+395 = 800 kr.

Vi dividerar med 5 för att få hur mycket 1P + 1K kostar, vilket ger 160 kr.

Förstår du?

Är det jag som tänker helt fel nu eller menar du att båda är 160? För i så fall funkar inte det. Tänk 3•160 det blir över 400.

Mesopotamia 1063
Postad: 23 apr 20:13

Ja båda totalt blir 160 kr.

Vad menar du med 3 · 160? 

Study_Girl 61
Postad: 23 apr 20:14

jag fattar nu!!!! Tack för hjälpen !

Svara Avbryt
Close