10 svar
349 visningar
naytte behöver inte mer hjälp
naytte 7419 – Moderator
Postad: 7 jan 20:52

Vad betyder denna notation?

Halloj!

Jag håller på att göra gamla tentauppgifter och har stött på notation jag inte vet hur man ska tolka. Den ser ut så här:

Vad betyder notationen C:r=(x,3+x2)C: \textbf{r} = (x,3+x^2)?

AlexMu 940
Postad: 7 jan 21:13 Redigerad: 7 jan 21:14

Jag har inte sett den heller men jag gissar att det är någon sorts paremetriserad kurva? Alltså den första "inputten" i parentesen är x-värdet och den andra, y värdet. Men samtidigt verkar det då inte riktigt finnas någon poäng med att skriva den på det sättet. Blir bara en vanlig funktion..

naytte 7419 – Moderator
Postad: 7 jan 22:20

Ja, så kan det vara. Verkade bara konstigt med tanke på att det blir en helt vanlig funktion, som du säger 🤷

Det är helt enkelt en kurva i parameterform. "Generellt" kan det skrivas tr (t) =(x(t), y(t)) på intervallet α, β. Detta kanske gör dig klokare. 

Eller ja, ett sätt att skriva den på parameterform, vanligare är väl kanske

x =x(t)y =y(t)

med αtβ.

oggih 1721 – F.d. Moderator
Postad: 8 jan 01:26 Redigerad: 8 jan 01:34

Det ser ut som att författaren till frågan inte kunde bestämma sig för om den vill tänka på sin kurva som funktionen r:[0,2]2\mathbf{r}:[0,\sqrt{2}]\to\mathbb{R}^2 definierad av r(x)=(x,3+x2)\mathbf{r}(x)=(x,3+x^2) eller mängden C={(x,3+x2):x[0,2]}2C=\{(x,3+x^2):x\in[0,\sqrt{2}]\}\subseteq\mathbb{R}^2 (aka bilden av r\mathbf{r}), och därför hittade på en egen notation i ett försök att göra bådadera samtidigt!

naytte 7419 – Moderator
Postad: 8 jan 02:19 Redigerad: 8 jan 04:20

Okej, så en funktion som spottar ut en vektor i R2\mathbb{R^2} då helt enkelt, det kan jag köpa. Men hur ska man tolka detta rent grafiskt? Är tolkningen helt enkelt en samling punkter som ligger i xyxy-planet? (alltså den helt vanliga grafen y=3+x2y=3+x^2).


Eller ska man bara tolka det som att den spottar ut en punkt i xy-planet? Eller spelar det ingen roll hur man väljer att se det?

Hondel 1536
Postad: 8 jan 08:22

Är det någon (praktisk) skillnad mellan en punkt (x,y) och (orts)vektorn r=(x,y) (i detta fall)? (Parenteserna är för att jag inte är säker på svaret själv, och la in några alternativ som kanske förändrar svaret…?)

D4NIEL 3345
Postad: 8 jan 12:17 Redigerad: 8 jan 12:24

Det finns en viss praktisk skillnad,

C:r=F(u),  u[a,b]C:\,\, \mathbf{r}=\mathbf{F}(u),\quad u\in[a,b]

kallas en parameterframställning för kurvan CC. Definitionsområdet är det slutna begränsade intervallet [a,b][a,b] i \mathbb{R}. Värdeförrådet blir, om F\mathbf{F} är kontinuerlig, en sammanhängande begränsad punktmängd i 2\mathbb{R}^2

I allmänhet väljer man parameterframställningen så att den positiva genomloppsriktningen motsvarar växande värden på parametern. Kurvan CC är alltså orienterad.

Notera att r\mathbf{r} i vänsterledet är ortsvektorn, men i högerledet står istället en funktion F\mathbf{F} som är koordinatberoende.  Ibland skriver man det som

r=r(u)\mathbf{r}=\mathbf{r}(u)

En punktmängd i planet, liksom en i rummet orienterad kurva, är oberoende av i vilket koordinatsystem vi beskriver den. Funktionen ger däremot olika "värden" beroende på i vilket koordinatsystem vi uttryckt den. Det kan verka som lite hårklyveri, men brukar klarna när man arbetar med flera olika koordinatsystem.

naytte 7419 – Moderator
Postad: 9 jan 15:31 Redigerad: 9 jan 15:34

Jag tror att jag förstår. Skulle detta kunna vara ett annat exempel på en orienterad kurva CC?

C:r=cosu,sinu,u[0,2π]\displaystyle C:\textbf{r}=\left(\cos u, \sin u\right), u\in[0,2\pi]

Så om jag har förstått det rätt så genererar HL en koordinat i R2\mathbb{R^2} medan VL är ortsvektorn till den punkten. Om det här exemplet är OK så tror jag att jag förstår notationen i frågan också.

D4NIEL 3345
Postad: 9 jan 16:30 Redigerad: 9 jan 16:33

Japp, nu har du definierat en cirkel!  Om vi följer växande värden på din parameter uu vandrar vi runt cirkelbågen moturs tills vi kommer tillbaka till startpunkten. Om ändpunkterna i intervallet sammanfaller på ett sådant sätt (dvs r(0)=r(2π)\mathbf{r}(0)=\mathbf{r}(2\pi)) kallas kurvan sluten.

Om du deriverar din funktion med avseende på parametern, dvs Fu'\mathbf{F}^\prime_u får du en tangent till kurvan. Differentialen bildas genom

dr=F'(u)du\mathrm{d}\mathbf{r}=\mathbf{F}^\prime (u)\mathrm{d}u

Differentialen kallas ibland kurvans linjeelement. Mycket användbar vid linjeintegraler!

På samma sätt kan du parametrisera ytor och volymer samt andra objekt i olika antal dimensioner. Parameterframställningar är viktiga i bland annat flervariabelanalys, vektoranalys och differentialgeometri.

Svara
Close