5 svar
63 visningar
MissElena 12
Postad: 8 apr 11:14

Vilken metod passar till den problemlösning?

Jag vill bara veta vilken metod jag kan använda för en typisk problemlösning som lyder :

3 pennor och 5 block kostar 240 kr, 6 pennor och 2 block kostar 340 kronor, hur mycket kostar en penna och ett block. Du ska ignorera talen, bara hjälp med metoden, tack!

Yngve 38569 – Livehjälpare
Postad: 8 apr 11:31 Redigerad: 8 apr 11:32

Uppgifter av detta slaget resulterar i två eller flera ekvationer (s.k. ekvationssystem) som ska vara uppfyllda samtidigt.

Man lär sig olika metoder att lösa ekvationssystem på gymnasiet i kursen Matte 2.

De valiaste metoderna kallas

  • Additionsmetoden
  • Substitutionsmetoden
  • Grafisk metod.

Räcker det så eller vill du även se exempel på hur metoderna kan användas?

MissElena 12
Postad: 8 apr 12:30

Detta ska vara för mellanstadiet, ska lösas utan ekvationer.

OK då var drt klurigare.

Om det hade varit snällare siffror (typ 3P+5B respektive 6P+4B) så hade man kunnat lösa det genom att köpa båda uppsättningarna. Då hade man haft 9 pennor och 9 block till en kostnad av 580 kronor.

Då skulle en penna samt ett block kosta 580/9 kronor.

==========

Annars kan man ju alltid pröva sig fram, men det är rätt så tidsödande.

En ledtråd kan då vara att pennorna är dyrare än blocken eftersom priset går upp när man lägger till 3 pennor och tar bort 3 block.

En annan ledtråd kan då även vara att prisskillnaden mellan en penna och ett block måste vara (340-240)/3 = 100/3 , dvs ungefär 33,33 kronor.

Sätt nu x = kostnad för ett block. Då blir kostnaden för en penna x+33,33.

Nu kan man pröva olika värden på x tills man hittar rätt.

Men, som sagt, det är tidsödande (och dessutom lite bökigt).

Om man köper 6 pennor och 10 block så kostar det 480 kr. 6 pennor och 2 block kostar 340 kr, så 8 block borde kosta 480-340 = 140 kr, så ett block kostar 17,50 kr. Inga snälla siffror, direkt!

MissElena 12
Postad: 8 apr 13:34

Tack så mycket!

Svara Avbryt
Close